5 Quick Ways to Save Money on Food

 

Compare price per weight

 

Woman weighing banana in supermarket

What might initially seem like a saving can turn out not to be when you look closer at the weight. Prices of products should also include a price per weight calculation so make sure you compare like for like between two different products to work out which gives you more for your money.

 

For more tips on day to day savings click here to subscribe to Pinching Pennies now.

 


 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge